Sporo osób czuje się niekomfortowo z ideą aborcji, ale jest to decyzja, który należy pozostawić kobiecie. Nakaz nałożony na kobiety do donoszenia niechcianego płodu nie jest właściwe.
W tym poradniku omówimy wiele zagrożeń kompatybilnych z aborcją farmakologiczną. Aborcje farmakologiczne są z reguły wykonywane przy użyciu leków, które powodują skurcze i prowadzą do pozbycia płodu. Leki wczesnoporonne mogą mieć szkodliwe skutki uboczne dla kobiet.
Pigułki wczesnoporonne są opcją dla tych, którzy są w ciąży krócej niż 5 tygodni. Nazywa się to również aborcją medyczną. Nie jest tak inwazyjna jak aborcja chirurgiczna i można ją wykonać w zaciszu własnego domu.
Aborcja farmakologiczna wykonana wystarczająco wcześnie kończy nieplanowaną ciążę. Ten rodzaj aborcji jest uważany za skuteczny tylko w bardzo wczesnych ciążach.
Wyróżniamy dwa sposoby aborcji: medyczna i chirurgiczna.

  • Aborcja medyczna polega na spożyciu leków powodujących usunięcie produktu ciąży.
  • Aborcja chirurgiczna przeprowadzana jest za pomocą narzędzi do usunięcia płodu z macicy.

Aborcja farmakologiczna w Polsce

Aborcja to w naszym państwie gorący temat. Polska jest jednym z niewielu krajów w Europie, które nie dopuszczają legalnej aborcji. Niestety aborcja jest niezgodna z prawem w wszystkich sytuacjach, nawet jeżeli zdrowie kobiety jest zagrożone. Osoby, które dokonały aborcji lub pomagały w jej wykonaniu, będą obciążone karą więzienia.

Przeczytaj także: Antykoncepcja awaryjna

Jak działają tabletki poronne?

Aborcja farmakologiczna jest działaniem dwuetapowym. Pierwszym krokiem jest zażycie tabletki, która zatrzyma postęp płodu. Następnym krokiem jest zażycie drugiej pigułki, która spowoduje skurcze i ułatwi wydalenie z macicy produktu ciąży.
Aborcje z użyciem tabletek poronnych są stosowane od dziesięcioleci, ale wciąż pojawia się wiele komplikacji, które mogą wystąpić po ich spożyciu.

Powikłania po tabletkach poronnych

Istnieje sporo skutków ubocznych po aborcji farmakologicznej. Kobiety, które planują usuwanie ciąży, powinny być świadome potencjalnych powikłań. Najlepszym sposobem radzenia sobie z wszelkimi powikłaniami jest szybka pomoc lekarza.

Częste powikłania po aborcji przy pomocy tabletek:

  • Utrzymująca się ciąża – stosując tabletki poronne jest spore prawdopodobieństwo, że ciąży w pełni nie usuniemy. Może pojawić się sytuacja, że tylko mocno uszkodzimy zarodek, jednak będzie dalej się rozwijał. W podanej sytuacji możemy przeprowadzić aborcję chirurgiczną lub donosić rozwijający się płód. Musimy się liczyć z tym, że noworodek będzie miał widoczne wady.
  • Niecałkowita aborcja – w przypadku niecałkowitej aborcji stosuje się procedurę próżniową lub zażywa następną dawkę tabletek.
  • Perforacja macicy – kobiety, które przeszły więcej niż jedno cięcie cesarskie, mają większe ryzyko perforacji macicy.
  • Krwotok – najczęściej powstaje krwotok narządów wewnętrznych np. macicy. Duży krwotok zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dób.
  • Infekcja – gdy pacjentka ma infekcję, musimy ją leczyć antybiotykami.

Niestety, kobiety, które przeszły poronienie i wymagały pomocy medycznej, skarżą się na leczenie przez medyków i pielęgniarki. Polski personel często powołuje się na “klauzulę sumienia” albo niechętnie udzielają pomocy.
Wiele kobiet, które poddały się usuwaniu ciąży, doświadcza bolesnego powrotu do zdrowia. Ze względu na fizyczny proces aborcji, ale także z powodu emocjonalnego żniwa, jaki przeżywa kobieta. W wielu przypadkach kobiety czują się winne i upokorzone z powodu aborcji, co może prowadzić do izolacji. Istotne jest, aby kobiety wiedziały, że nie są w tym procesie same i że są dostępne dla nich środki, jeśli wymagają pomocy.

4.9/5 - (34 głosów)

Ostatnia aktualizacja strony: