Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, wciąż uznawany za tabu. Wokół niego narosło wiele błędnych przekonań, które powtarzane w kółko zapadają coraz głębiej w umysłach Polaków. Planując zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, przeczytaj dokładnie poniższe informacje. Antykoncepcja awaryjna wymiennie nazywana „pigułka dzień po” i jest docelową opcją zapobiegania ciąży, jeśli został odbyty sex bez zabezpieczenia.

Co to jest tabletka „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna zapobiega zajściu w ciążę po napaści seksualnej, błędnej antykoncepcji lub seksie bez zabezpieczenia. Ze względu na silne działanie, nie należy stosować jej jako jedyna metodę antykoncepcji.

Kiedy używana jest tabletka „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna służy do zapobiegania ciąży, gdy używane metody zawiodły lub nie były stosowane we właściwy sposób, np. zapomniano o pigułkach antykoncepcyjnych lub pęknięcie prezerwatywy podczas seksu. Może być stosowany przez osobę, która została zmuszona do seksu lub zgwałcona. Antykoncepcja awaryjna jest również znana jako „pigułka dzień po”, ponieważ należy ją zażyć tak szybko, jak to możliwe.
Lek jest najskuteczniejszy, przyjęty w ciągu 72h lub 120h – w zależności od rodzaju leku.

Antykoncepcja awaryjna - co to jest?

Rodzaje antykoncepcji awaryjnej

EllaOne to lek, który ma za zadanie zapobiegania nieplanowanym ciążom. Octan uliprystalu był od dawna stosowany w leczeniu, później znalazł zastosowanie w EllaOne. Tabletka wykazuje skuteczność przez 120 godzin po nieudanym stosunku. Im szybciej ją zażyjesz, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniesz ciąży.
Escapelle, czyli antykoncepcja awaryjna bazująca na działaniu lewonorgestrelu. Jest przyjmowana doustnie i powoduje uwalnianie dużej ilości lewonorgestrelu do krwi. Lewonorgestrel zagęszcza śluz szyjki macicy, utrudniając plemnikom wniknięcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Tabletkę Escapelle spożywamy do 72 godzin po stosunku.
W przypadku, w której pacjentka zwymiotuje pigułkę po 3 godzinach od przyjęcia trzeba przyjąć drugą dawkę.

Pigułka „dzień po” to nie opcja aborcji farmakologicznej, tylko forma antykoncepcji, która zapobiega zajście w ciążę w gdy dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia. Działa na zasadzie zapobieganiu implantacji lub zapłodnieniu, które są niezbędnymi elementami do zajścia w ciążę. Kobieta nie może zajść w ciążę, gdy po zbliżeniu w odpowiednim czasie zabrała tabletkę dzień po.
WAŻNE – jeśli kobieta zaszła już w ciąże, a potem zastosowała pigułkę “dzień po” to sama tabletka nie usunie ciąży.

Sprawdź także: Tabletki poronne – cena i działanie

Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej

Stwierdzono, że antykoncepcja awaryjna jest pewna dla dziewczyn w każdym wieku, w tym nastolatek. Efekty uboczne są z reguły łagodne i nie wymagają pomocy medycznej. Do częstych skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej należą wymioty, tkliwość piersi, zawroty głowy, zmiany nastroju.
Antykoncepcja awaryjna nie ma długotrwałych efektów ubocznych i nie wpływa na przyszłą płodność, więc może być używana w celu ochrony przed ciążą w niespodziewanych przypadkach. Tabletka „dzień po” jest dostępna w Polsce wyłącznie na receptę, tak samo jak w wielu krajach. Receptę może wystawić każdy lekarz (nie tylko ginekolog).

4.9/5 - (11 votes)

Ostatnia aktualizacja strony: